Sędziowie | Prokuratorzy | Podejrzani / Oskarżeni

 
 
 
Sygnatura sprawy sądowej
Sygnatura postępowania prokuratorskiego
Sygnatura akt śledczych
 
So.W 544/82
Pg.Śl II 185/82
 
Sygnatury IPN
IPN BU 1357/492/1
IPN BU 1357/492/2
 

Typ sprawy
Główna
Data rozpoczęcia sprawy
01-05-1982
Data zakończenia sprawy
30-08-1982
Tryb prowadzenia sprawy
Zwyczajny
Krótka charakterystyka sprawy
Sprawa karna przeciwko Piotrowi Szewczykowi, Piotrowi Zwierzchaczewskiemu, Dariuszowi Paklepie, Pawłowi Czyżewskiemu, Wojciechowi Wachnikowi oskarżonym o założenie i działalność w organizacji pod nazwą "Solidarnościowa Antykomunistyczna Organizacja Podziemna" oraz rozpowszechnianie pism i ulotek "zawierających wiadomości fałszywe mogące wywołać niepokój publiczny".

Podejrzani / Oskarżeni
 
Czyżewski Paweł Dariusz, ur.: 25-01-1963, imię ojca: Janusz
Zarzut
Oskarżony o to, że: "w dniu 1 maja 1982 r. w Warszawie działając w celu rozpowszechniania, przenosił 14 sztuk ulotek zawierających wiadomości fałszywe polegające m.in. na twierdzeniu, że w Polsce ma miejsce okupacja, prześladowania ludności przez organa porządku publicznego, mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy".
Kwalifikacja
Przestępstwo przewidziane w art. 48 ust. 3 w zw. z art. 48 ust. 2 dekretu o stanie wojennym.
Skazany
TAK
Zarzut
"w kwietniu 1982 r. w Warszawie, wstąpił do tajnej organizacji o nazwie "Solidarnościowa Antykomunistyczna Organizacja Podziemna", której istnienie i cele miały pozostać nieznane dla władz, a utworzonej w celu prowadzenia działalności przestępczej w okresie stanu wojennego polegającej między innymi na kolportowaniu pism i ulotek zawierających wiadomości fałszywe mogące wywołać niepokój publiczny".
Kwalifikacja
Przestępstwo określone w art. 276 § 1 kk w zb. z art. 278 § 1 kk.
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów. Za przestępstwo z art. 276 § 1 kk w zb. art. 278 § 1 kk i na mocy art. 276 § 1 kk w zw. z art. 10 § 3 kk wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności. Za przestępstwo z art. 48 ust. 3 dekretu o stanie wojennym na podstawie tegoż artykułu wymierzył mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Na mocy art. 66 i 67 § 1 kk Sąd orzekł wobec Pawła Czyżewskiego karę łączną 1 rokupozbawienia wolności, którą warunkowo zawiesił na okres próby, który ustalił na 3 lata i oddał skazanego pod dozór przełożonego na mocy art. 300 § 3 kk. oraz obciążył opłatą sądową. Sąd zwolnił oskarżonego z opłaty za postępowanie karne i przejął 1/5 kosztów postępowania na Skarb Państwa.
Paklepa Dariusz Tomasz, ur.: 30-05-1963, imię ojca: Jerzy
Zarzut
Oskarżony o to, że: "w kwietniu 1982 r. w Warszawie, wstąpił do tajnej organizacji o nazwie "Solidarnościowa Antykomunistyczna Organizacja Podziemna", której istnienie i cele miały pozostać nieznane dla władz, a utworzonej w celu prowadzenia działalności przestępczej w okresie stanu wojennego polegającej między innymi na kolportowaniu pism i ulotek zawierających wiadomości fałszywe mogące wywołać niepokój publiczny".
Kwalifikacja
Przestępstwo określone w art. 276 § 1 kk w zb. z art. 278 § 1 kk.
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów. Za przestępstwo z art. 276 § 1 kk w zb. art. 278 § 1 kk i na mocy art. 276 § 1 kk w zw. z art. 10 § 3 kk wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Na mocy art. 73 § 1 i § 2 kk warunkowo zawieszono wykonanie kary na okres próby wynoszący 3 lata oraz na ten czas oddał skazanego pod dozór kuratora sądowego. Na mocy art. 83 § 1 kk na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności zaliczono okres tymczasowego aresztowania w okresie 27.05-30.08.1982 r., oraz obciążył go w 1/5 kosztami postępowania w sprawie i opłatą sądową.
Szewczyk Piotr Ryszard, ur.: 17-02-1962, imię ojca: Zdzisław
Zarzut
Oskarżony o to, że: "w styczniu 1982 r. w Józefowie k/ Warszawy, działając wspólnie i w Porozumieniu z Pawłem Zwierzchaczewskim i Wojciechem Wachnikiem założył tajną organizację o nazwie "Solidarnościowa Antykomunistyczna Organizacja Podziemna", której istnienie i cele miały pozostać nieznane dla władz, a następnie do maja 1982 r. wspólnie z Pawłem Zwierzchaczewskim kierował tą organizacją mającą wśród zadań prowadzenie działalności przestępczej w okresie stanu wojennego polegającą między innymi na sporządzaniu i kolportowaniu pism i ulotek zawierających wiadomości fałszywe mogące wywołać niepokój publiczny".
Kwalifikacja
Przestępstwo określone w art. 276 § 3 kk w zb. art. 278 § 2 kk.
Skazany
TAK
Zarzut
Oskarżony o to, że: "w okresie od stycznia do maja 1982 r. w m. Józefowie, działając w celu rozpowszechniania fałszywych wiadomości mogących wywołać niepokój publiczny lub rozruchy przechowywał w swoim mieszkaniu oraz przekazywał Dariuszowi Paklepie, Dariuszowi Czyżewskiemu oraz Wojciechowi Wachnikowi do dalszego kolportowania ulotki zawierające w swej treści nieprawdziwe stwierdzenia o panującej w kraju brutalnej okupacji i prześladowaniu ludności przez siły porządkowe".
Kwalifikacja
Przestępstwo określone w art. 48 ust. 2 i 3 dekretu o stanie wojennym.
Skazany
TAK
Zarzut
Oskarżony o to, że: "w okresie od stycznia 1982 roku do maja 1982 roku w Józefowie k/Warszawy przechowywał w swoim mieszkaniu ulotki zawierające w swej treści sformułowania wyszydzające i ośmieszające Sejm i wystąpienie sejmowe Prezesa Rady Ministrów oraz przekazywał te pisma Dariuszowi Paklepie i Wojciechowi Wachnikowi w celu rozpowszechniania".
Kwalifikacja
Przestępstwo przewidziane w art. 273 § 2 kk w zw. z art. 270 § 1 kk
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów. Za przestępstwo z art. 276 § 3 kk w zb. art. 278 § 2 kk na mocy art. 276 § 3 kk w zw. z art. 10 § 3 kk wymierzył mu karę 2 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo z art. 48 ust. 2 i 3 dekretu o stanie wojennym w zb. z art. 273 § 2 kk na mocy art. 273 § 2 kk w zw. z art. 10 § 3 kk wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności. Na mocy art. 66 i 67 § 1 kk Sąd orzekł wobec Piotra Szewczyka karę łączną 2 lat pozbawienia wolności, którą warunkowo zawiesił na okres próby, który ustalił na 4 lata i oddał skazanego pod dozór kuratora sądowego. Na mocy art. 75 § 2 pkt 5 kk zobowiązał skazanego do kontynuuowania nauki. Dodatkowo wymierzył mu grzywnę w wysokości 25000 złotych zaliczając na jej poczet okres tymczasowego aresztowania (od 07.05 do 25.06.1982 r.) przyjmując jeden dzień aresztowania za równoważny grzywnie w wysokosci 500 złotych, uznając tym samym karę grzywny za wykonaną. Okres tymczasowego aresztowania (od 26.06 do 30.08.1982 r.) zaliczono na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności. Obciążył go w 1/5 kosztami postępowania w sprawie i opłatą sądową.
Wachnik Wojciech, ur.: 31-10-1962, imię ojca: Marian
Zarzut
Oskarżony o to, że: "w styczniu 1982 r. w Józefowie, działając wspólnie i w porozumieniu z Piotrem Szewczykiem i Pawłem Zwierzchaczewskim założył tajną organizację o nazwie "Solidarnościowa Antykomunistyczna Organizacja Podziemna", której istnienie i cele miały pozostać nieznane dla władz, a z utworzonej w celu prowadzenia działalności przestępczej polegającej między innymi na kolportowaniu pism i ulotek zawierających wiadomości fałszywe mogące wywołać niepokój publiczny".
Kwalifikacja
Przestępstwo określene art. 276 § 3 kk w zb. z art. 278 § 2 kk.
Skazany
TAK
Zarzut
Oskarżony o to, że: "na przełomie stycznia i lutego 1982 roku w Warszawie, rozpowszechniał wiadomości fałszywe mogące wywołać niepokój publiczny w ten sposób, że otrzymane od Piotra Szewczyka ulotki zawierające w swej treści sformułowania o panującej w kraju okupacji i represjach wobec ludności rozklejał w miejscach publicznych".
Kwalifikacja
Przestępstwo przewidziane w art. 48 ust. 2 dekretu z dnia o stanie wojennym
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał oskarżonego winnym popełnienia zarzucanych mu czynów. Za przestępstwo z art. 276 § 3 kk w zb. art. 278 § 2 kk i na mocy art. 276 § 3 kk w zw. z art. 10 § 3 kk wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności. Za przestępstwo z art. 48 ust. 3 dekretu o stanie wojennym na podstawie tegoż artykułu wymierzył mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Na mocy art. 66 i 67 § 1 kk Sąd orzekł wobec Wojciecha Wachnika karę łączną 1 roku pozbawienia wolności, którą warunkowo zawiesił na okres próby, który ustalił na 3 lata i oddał skazanego pod dozór kuratora sądowego. Dodatkowo na podstawie art. 75 § 1 kk Sąd orzekł grzywnę w wysokości 6000 złotych, którą na wypadek nieuiszczenia jej w teminie zamienia na 30 dni kary zastępczej pozbawienia wolności, oraz obciążył go w 1/5 kosztami postępowania w sprawie i opłatą sądową.
Zwierzchaczewski Paweł Adam, ur.: 14-10-1962, imię ojca: Stanisław
Zarzut
Oskarżony o to, że: "w styczniu 1982 r. w Józefowie k/ Warszawy, działając wspólnie i w porozumieniu z Piotrem Szewczykiem i Wojciechem Wachnikiem założył tajną organizację o nazwie "Solidarnościowa Antykomunistyczna Organizacja Podziemna" której istnienie i cele miały pozostać nieznane dla władz, a następnie do maja 1982 r. wspólnie z Piotrem Szewczykiem kierował tą organizacją, mającą wśród zadań prowadzenie działalności przestępczej w okresie stanu wojennego polegającej między innymi na sporządzaniu i kolportowaniu pism i ulotek zawierających wiadomości fałszywe mogące wywołać niepokój publiczny".
Kwalifikacja
Przestępstwo określone w art. 276 § 3 kk w zb. art. 278 § 2 kk.
Skazany
TAK
Zarzut
Oskarżony o to, że "w okresie od stycznia do końca kwietnia 1982 r. w Legionowie, działając w celu rozpowszechniania fałszywych wiadomości mogących wywołać niepokój publiczny sporządził ok. 150 ulotek zawierających stwierdzenie o brutalnej okupacji kraju i przesladowaniach ludności, a następnie sukcesywnie przekazywał je Piotrowi Szewczykowi do dalszego kolportowania w miejscach publicznych".
Kwalifikacja
Przestępstwo przewidziane w art. 48 ust. 3 w zw. z art. 48 ust. 2 dekretu o stanie wojennym
Skazany
TAK
Zarzut
Oskarżony o to, że: " w styczniu 1982 r. w Legionowie sporządził nie ustaloną bliżej ilość ulotek zawierających w swej treści sformułowania wyszydzające i ośmieszające Sejm i wystąpienia sejmowe Prezesa Rady Ministrów, a następnie przekazał te pisma Piotrowi Szewczykowi w celu rozpowszechnienia".
Kwalifikacja
Przestępstwo przewidziane w art. 273 § 3 kk w zb. z art. 270 § 1 kk
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał oskarżonego winnym zarzucanych mu czynów. Za przestępstwo z art. 276 § 3 kk w zb. art. 278 § 2 kk na mocy art. 276 § 3 kk w zw. z art. 10 § 3 kk wymierzył mu karę 2 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo z art. 48 ust. 3 dekretu o stanie wojennym w zb. z art. 273 § 2 kk na mocy art. 273 § 2 kk w zw. z art. 10 § 3 kk wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności. Na mocy art. 66 i 67 § 1 kk Sąd orzekł wobec Pawła Zwierzchaczewskiego karę łączną 2 lat pozbawienia wolności, którą warunkowo zawiesił na okres próby, który ustalił na 4 lata i oddał skazanego pod dozór kuratora sądowego. Na mocy art. 75 § 2 pkt 5 kk w zw. z art. 77 § 1 kk zobowiązał skazanego do podjęcia pracy zarobkowej w terminie miesiąca od uprawomocnienia się wyroku. Dodatkowo wymierzył mu grzywnę w wysokości 25000 złotych zaliczając na jej poczet okres tymczasowego aresztowania (od 06.07 do 24.08.1982 r.) przyjmując jeden dzień aresztowania za równoważny grzywnie w wysokosci 500 złotych, uznając tym samym karę grzywny za wykonaną. Okres tymczasowego aresztowania od 26.06 do 30.08.1982 r. zaliczono na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności. Obciążył go w 1/5 kosztami postępowania w sprawie i opłatą sądową.

Sędziowie
Gdowski Zbigniew (ppor.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy, Przewodniczący
Górski Bogdan (ppor.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy, Przewodniczący
Uwagi
Przewodniczył posiedzeniu w dniu 21.01.1983 r. podczas którego wydano postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku obrońcy Pawła Zwierzchaczewskiego o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Lindecki Lech (por.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy
Uwagi
Sprawozdawca na posiedzeniu w dniu 23.07.1982 r. podczas którego wydano postanowienie o podtrzymaniu decyzji prokuratury o tymczasowym aresztowaniu wobec P. Zwierzchaczewskiego.
Lis Arkadiusz (st. sierż. szt.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Ławnik
Malinowski Jan (por.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy
Uwagi
Uczestniczył w posiedzeniu w dniu 23.07.1982 r. podczas którego wydano postanowienie o podtrzymaniu decyzji prokuratury o tymczasowym aresztowaniu wobec P. Zwierzchaczewskiego.
Ruszkiewicz Bronisław (st. sierż. szt.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Ławnik
Urbanowicz Henryk (ppłk)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy, Przewodniczący
Uwagi
Przewodniczył posiedzeniu w dniu 23.07.1982 r. podczas którego wydano postanowienie o podtrzymaniu decyzji prokuratury o tymczasowym aresztowaniu wobec P. Zwierzchaczewskiego.

Prokuratorzy
Gaździk Zdzisław (płk)
Prokuratura
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa - Warszawa
Gorzkiewicz Sławomir (por.)
Prokuratura
- - -
Uwagi
Z akt jednoznacznie nie wynika, którą prokuraturę wymieniony prokurator reprezentował.
Lelak Jan (płk)
Prokuratura
- - -
Uwagi
Z akt jednoznacznie nie wynika, którą prokuraturę wymieniony prokurator reprezentował.
Orliński Andrzej (ppor.)
Prokuratura
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa - Warszawa
Piwarski Tadeusz (por.)
Prokuratura
- - -
Uwagi
Z akt jednoznacznie nie wynika, którą prokuraturę wymieniony prokurator reprezentował.
Radomski Kazimierz (por.)
Prokuratura
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa - Warszawa

 
 
.