Sędziowie | Prokuratorzy | Podejrzani / Oskarżeni

 
 
 
Sygnatura sprawy sądowej
Sygnatura postępowania prokuratorskiego
Sygnatura akt śledczych
 
Rw. 71/82
Pg.Śl. 4/81
 
Sygnatury IPN
IPN BU 1357/34
 

Typ sprawy
Rewizja
Data rozpoczęcia sprawy
26-01-1982
Data zakończenia sprawy
27-02-1982
Tryb prowadzenia sprawy
Zwyczajny
Krótka charakterystyka sprawy
Rewizja Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Lublinie od wyroku Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie dn. 20.01.1982 r. Prokurator domagał się uznania oskarżonych także winnymi kontynuowania działalności związkowej po wprowadzeniu stanu wojennego i wymierzenia Czesławowi Kaproniowi 5 lat a Marii Kutrym 4 lat pozbawienia wolności oraz kary dodatkowej pozbawienia praw publicznych.

Podejrzani / Oskarżeni
 
Kaproń Czesław, ur.: 25-05-1952, imię ojca: Maciej
Wyrok
Sąd Najwyższy-Izba Wojskowa w sprawie Czesława Kapronia - przyjął, że oskarżony prowadził działalność związkową, poprawił kwalfikację prawną tego czynu na art. 48 ust. 2 w zb. z art. 46 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym i art. 282 kk, - sąd uchylił orzeczenie o warunkowym zawieszeniu kary pozbawienia wolności, karze grzywny i oddania pod dozór, - podwyższył wymierzoną oskarżonemu karę pozbawienia wolności do 3 lat, przyjmując za podstawę jej wymiaru przepis art. 48 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym. Z tymi zmianami utrzymał w mocy. Ponadto sąd zasądził od oskarżonego opłatę na rzecz Skarbu Państwa w kwocie 8400 zł oraz obciążył Marię Kutryn i Czesława Kapronia kosztami postępowania odwoławczego.
Kutryn Maria, ur.: 01-01-1952, imię ojca: Albin
Wyrok
Sąd Najwyższy-Izba Wojskowa w sprawie Marii Kutryn - przyjął, że oskarżona prowadziła działalność związkową, poprawił kwalfikację prawną tego czynu na art. 48 ust. 2 w zb. z art. 46 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym i art. 282 kk, - sąd uchylił orzeczenie o warunkowym zawieszeniu kary pozbawienia wolności, karze grzywny i oddania pod dozór, - podwyższył wymierzoną oskarżonej karę pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy, przyjmując za podstawę jej wymiaru przepis art. 48 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym. Z tymi zmianami utrzymał wyrok w mocy. Ponadto sąd zasądził od oskarżonej opłatę na rzecz Skarbu Państwa w kwocie 6000 zł oraz obciążył Marię Kutryn i Czesława Kapronia kosztami postępowania odwoławczego.

Sędziowie
Juszczak Józef (płk)
Sąd
Sąd Najwyższy - Izba Wojskowa - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy
Kacperski Tomasz (ppłk)
Sąd
Sąd Najwyższy - Izba Wojskowa - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy
Uwagi
sędzia wojsk. /deleg./
Wojtczak Stanisław (płk)
Sąd
Sąd Najwyższy - Izba Wojskowa - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy, Przewodniczący

Prokuratorzy
Janicki Grzegorz (ppor.)
Prokuratura
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa - Lublin
Uwagi
Twórca rewizji.
Siemianowski Jan (mjr)
Prokuratura
Naczelna Prokuratura Wojskowa - Warszawa
 
 
.