Sędziowie | Prokuratorzy | Podejrzani / Oskarżeni

 
 
 
Sygnatura sprawy sądowej
Sygnatura postępowania prokuratorskiego
Sygnatura akt śledczych
 
V KR 19/83
 
 
Sygnatury IPN
IPN Kr 4/524
 
 

Typ sprawy
Rewizja
Data rozpoczęcia sprawy
11-02-1983
Data zakończenia sprawy
06-04-1983
Tryb prowadzenia sprawy
Zwyczajny
Krótka charakterystyka sprawy
Rewizje obrońców oskarżonych Kazimierza Franciszka Gądka i Józefa Adama Pilcha od wyroku Sądu Wojewódzkiego Wydział III Karny w Krakowie z dnia 28 grudnia 1982 r. sygn. akt III K 81/82.

Podejrzani / Oskarżeni
 
Gądek Kazimierz Franciszek, ur.: 01-03-1945, imię ojca: Jan
Zarzut
Obrońca oskarżonego zaskarża wyrok w całości zarzucając: "(...) 1/ naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię przepisu art. 46 pkt 1 dekretu o stanie wojennym /Dz.U. nr 29 poz. 154 z 1981 r./ polegającą na tym, że Sąd uznał za przestępstwo działanie oskarżonego ogłaszającego komunikaty strajkowe, pochodzące od przedstawicieli N.S.Z.Z. "Solidarność", pomimo, iż ogłaszanie wszelkich komunikatów na terenie Przedsiębiorstwa "MONTIN" w Nowej Hucie należało do jego obowiązków służbowych, zaś gwarantem, a więc osobą decydującą o tym, co ma być ogłaszane przez radiowęzeł był na mocy przepisu szczególnego jakim jest § 6 Zarządzenia Kierownika Głównego Urzędu Kontroli Prasy /Monitor Polski nr 30 z 1981 r. poz. 278/ - kierownik zakładu pracy. 2/ naruszenie prawa materialnego przez błędne przyjęcie, iż działanie oskarżonego, polegające na ogłaszaniu komunikatów wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 46 pkt 1 dekretu o stanie wojennym, pomimo, iż Kazimierz Gądek w dniach między 14 a 16.XII.1982 r. wykonywał swe obowiązki zawodowe /nie strajkował/, co może być jedynie uznane za pomocnictwo do udziału strajku o jakim mowa w art. 50 dekretu o stanie wojennym. Pomocnictwo do tego jako wykroczenie jest niekaralne /nie jest wykroczeniem ze względu na przepis art. 14 kodeksu wykroczeń/. 3/ naruszenie prawa materialnego a to art. 2 kk przez przyjęcie, iż przepis art. 46 pkt 1 dekretu o stanie wojennym obowiązuje w odniesieniu do byłych członków związków zawodowych, które to organizacje związkowe zostały zdelegalizowane na mocy ustawy o związkach zawodowych z dnia 8.X.1982 r. /Dz.U. nr 32 poz. 216/, a w szczególności na mocy art. 52 tejże ustawy tj. zarzuty z art. 387 pkt 1 k.p.k.". Wnosi "o zmianę zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonego".
Kwalifikacja
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Najwyższy w Warszawie Izba Karna po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 1983 r. sprawy Kazimierza Franciszka Gądka z powodu rewizji wniesionej przez obrońcę oskarżonego: "I. utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok; II. zasądza od osk. Kazimierza - Franciszka Gądka na rzecz Skarbu Państwa koszty postępowania odwoławczego oraz tytułem opłaty za II instancję 2400 złotych".
Pilch Józef Adam, ur.: 06-03-1949, imię ojca: Zygmunt
Zarzut
Obrońca oskarżonego Józefa Adama Pilcha zaskarża wyrok "(...) zarzucając, iż naruszenie prawa materialnego nastąpiło przez a/ zastosowanie dekr. z dnia 12.XII.1981 r. mimo że nie nastąpiło jego formalne prolongowanie, b/ nie zastosowanie art. 24 kk, c/ nie zastosowanie art. 57 § 1 i 3 kk w zw. z art. 25 § 2 kk, oraz zarzucając błędy w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, które miały wpływ na treść tego orzeczenia, a to: a/ domniemane przyjęcie, że osk. Józef Pilch udał się do swego zakładu pracy z zamiarem wzgl. w celu wzięcia udziału w jakiejkolwiek formie strajku, b/ przyjęcie, mimo ujawnionego stanu zdrowia, że podejmowane przez niego czynności wzgl. działania realizowane były z bezpośrednim zamiarem organizowania lub współkierowania strajkiem, c/ przyjęcie, że przypadkowy, bierny udział w rozmowach prowadzonych najczęściej na wezwanie dyrektora, wyczerpał znamiona czynu określonego w art. 46 ust. 2 dekr. z dnia 12 XII 81 r.". Wnosi: "(...) o uchylenie zaskarżonego wyroku i uniewinnienie osk. Józefa Pilcha, względnie - o zmianę zaskarżonego wyroku i na zasadzie art. 57 § 3 ust. 3 kk o orzeczenie kary grzywny, której wysokość mieściłaby się w pełni w okresie odbytego aresztu tymczasowego".
Kwalifikacja
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Najwyższy w Warszawie Izba Karna dnia 6 kwietnia 1983 r. postanowił: "(...) rewizję oskarżonego Józefa-Adama Pilcha pozostawić bez rozpoznania na skutek jej cofnięcia przez obrońcę osk-go oraz za zgodą samego oskarżonego i wobec braku przeszkód z art. 388 kpk. Kosztami postępowania w tej części obciążyć osk-go J.A. Pilcha".

Sędziowie
Dominikowski Z.
Sąd
Sąd Najwyższy - Izba Karna - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy
Kosiński J.
Sąd
Sąd Najwyższy - Izba Karna - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy
Uwagi
Sprawozdawca
Kozłowski F.
Sąd
Sąd Najwyższy - Izba Karna - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy, Przewodniczący

Prokuratorzy
Kubicki H.
Prokuratura
Prokuratura Generalna - Warszawa
 
 
.