Sygnatura sprawy sądowej
Sygnatura postępowania prokuratorskiego
Sygnatura akt śledczych
 
II K 53/82 Dor.
Ds 914/82
36/82
Sygnatury IPN
IPN Sz 258/40/1
IPN Sz 258/40/2
IPN Sz 258/40/3
IPN Sz 258/40/4
IPN Sz 258/40/5
IPN Sz 00106/221

Typ sprawy
Główna
Data rozpoczęcia sprawy
03-05-1982
Data zakończenia sprawy
07-07-1982
Tryb prowadzenia sprawy
Doraźny
Krótka charakterystyka sprawy
Sprawa przeciwko Stanisławowi Sajkowskiemu, Mirosławowi Wojnarowskiemu, Zdzisławowi Wieczorkowi oraz Grzegorzowi Ziembińskiemu oskarżonym o: "niezaprzestanie działalności związkowej w NSZZ "Solidarność" oraz zorganizowanie akcji protestacyjnej w dniu 1 V 1982 r. na terenie Katedry w Koszalinie w ten sposób, że ustawili dwa transparenty z żądaniami oraz dwie flagi z napisem "Solidarność" ". Odnośnie Zdzisława Wieczorka również zarzut o przechowywanie druków szkalujących ustrój PRL.

Podejrzani / Oskarżeni
 
Sajkowski Stanisław, ur.: 08-05-1934, imię ojca: Krzysztof
Zarzut
oskarżony o to, że "w dniu 1 V 1982 r. w Koszalinie jako zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu "Pobrzeże" NSZZ "Solidarność", pomimo zawieszenia działalności tego związku w okresie obowiązywania stanu wojennego, nie odstąpił od działalności w nim i w czasie odbywających się uroczystości święta państwowego 1 Maja brał udział w zorganizowaniu na placu katedralnym akcji protestacyjnej polegającej na ustawieniu transparentów [...] oraz flag narodowych z napisem 'Solidarność', co stanowiło w okresie obowiązywania stanu wojennego szczególnie wysoki stopień społecznego niebezpieczeństwa, bowiem mogło wywołać wśród znacznej ilości zgromadzonych niepokój".
Kwalifikacja
art. 46 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 12 XII 1981 r. o stanie wojennym
Skazany
TAK
Wyrok
7 VII 1982 r. wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Wieczorek Zdzisław, ur.: 28-05-1926, imię ojca: Feliks
Zarzut
oskarżony o to, że "w dniu 1 V 1982 r. w Koszalinie jako członek NSZZ "Solidarność" w Biurze Projektów 'Polsport' w Koszalinie, pomimo zawieszenia działalności tego związku w okresie obowiązywania stanu wojennego, nie odstąpił od działalności w nim i w czasie odbywających się uroczystości święta państwowego 1 Maja brał udział na placu katedralnym w akcji protestacyjnej polegającej na ustawieniu transparentów [...] oraz flag narodowych z napisem 'Solidarność', co stanowiło w okresie obowiązywania stanu wojennego szczególnie wysoki stopień społecznego niebezpieczeństwa, bowiem mogło wywołać wśród znacznej ilości zgromadzonych niepokój".
Kwalifikacja
art. 46 ust. 1 dekretu z dnia 12 XII 1981 r. o stanie wojennym
Skazany
TAK
Zarzut
"w maju 1982 r. w Koszalinie, w celu rozpowszechniania przechowywał uprzednio sporządzone kopie Hymnu Narodu Polskiego, 'Gazety Wojennej' NSZZ 'Solidarność' w Koszalinie, treść których to pism poniżała i wyszydzała ustrój PRL i jej naczelne organy".
Kwalifikacja
art. 273 paragraf 2 KK
Skazany
TAK
Wyrok
W dniu 7 VII 1982 r. wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie skazany na łączną karę 1 roku pozbawienia wolności.
Wojnarowski Mirosław, ur.: 04-01-1955, imię ojca: Stanisław
Zarzut
oskarżony o to, że "w dniu 1 V 1982 r. w Koszalinie jako przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Przedsiębiorstwie Handlu Sprzętem Rolniczym "Agroma" w Koszalinie, pomimo zawieszenia działalności tego związku w okresie obowiązywania stanu wojennego, nie odstąpił od działalności w nim i w czasie odbywających się uroczystości święta państwowego 1 Maja brał udział w zorganizowaniu na placu katedralnym akcji protestacyjnej polegającej na ustawieniu transparentów [...] oraz flag narodowych z napisem 'Solidarność', co stanowiło w okresie obowiązywania stanu wojennego szczególnie wysoki stopień społecznego niebezpieczeństwa, bowiem mogło wywołać wśród znacznej ilości zgromadzonych niepokój".
Kwalifikacja
art. 46 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 12 XII 1981 r. o stanie wojennym
Skazany
TAK
Wyrok
7 lipca 1982 r. wyrokiem Sądy Wojewódzkiego w Koszalinie skazany na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Ziembiński Grzegorz, ur.: 31-08-1963, imię ojca: Zbigniew
Zarzut
oskarżony o to, że "w dniu 1 V 1982 r. w Koszalinie jako członek NSZZ "Solidarność" w Fabryce Pomocy Naukowych w Koszalinie, pomimo zawieszenia działalności tego związku w okresie obowiązywania stanu wojennego, nie odstąpił od działalności w nim i w czasie odbywających się uroczystości święta państwowego 1 Maja brał udział na placu katedralnym w akcji protestacyjnej polegającej na ustawieniu transparentów [...] oraz flag narodowych z napisem 'Solidarność', co stanowiło w okresie obowiązywania stanu wojennego szczególnie wysoki stopień społecznego niebezpieczeństwa, bowiem mogło wywołać wśród znacznej ilości zgromadzonych niepokój".
Kwalifikacja
art. 46 ust. 1 dekretu z dnia 12 XII 1981 r. o stanie wojennym
Skazany
TAK
Wyrok
7 VII 1982 r. wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Sędziowie
Jóźwiak Ignacy
Sąd
Sąd Wojewódzki - Koszalin
Rola
Sędzia zawodowy, Przewodniczący
Klemke Janusz
Sąd
Sąd Wojewódzki - Koszalin
Rola
Sędzia zawodowy
Tupko Jan
Sąd
Sąd Wojewódzki - Koszalin
Rola
Sędzia zawodowy

Prokuratorzy
Michaluk Romuald
Prokuratura
Prokuratura Rejonowa - Koszalin

 
 
.