Sygnatura sprawy sądowej
Sygnatura postępowania prokuratorskiego
Sygnatura akt śledczych
 
SoW. 238/82
Pg. Śl. II 71/82
 
Sygnatury IPN
IPN BU 1357/232
 

Typ sprawy
Główna
Data rozpoczęcia sprawy
04-03-1982
Data zakończenia sprawy
05-04-1983
Tryb prowadzenia sprawy
Sąd odstąpił od trybu doraźnego
Krótka charakterystyka sprawy
Sprawa karna przeciwko Zdzisławowi Szczurowi z art. 46 ust. 1 w zb z art. 48 ust. 2 w zb z ust. 3 dekretu z dnia 12.12.1981 r. o stanie wojennym. Podejrzany o to, że będąc członkiem NSZZ Solidarność, którego działalność została zawieszona dekretem z dnia 12.12.1981 r. o stanie wojennym, po tej dacie nie poniechał działalności związkowej przez to, że organizował na terenie swojego zakładu pracy zbiórkę na rzecz osób internowanych, zgromadził i przechowywał nielegalnie wydane materiały związkowe i ulotki mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy.

Podejrzani / Oskarżeni
 
Szczur Zdzisław, ur.: 11-11-1951, imię ojca: Tadeusz
Zarzut
Oskarżony o to, że będąc członkiem NSZZ Solidarność, którego działalność została zawieszona Dekretem z dnia 12.12.1981 r. o stanie wojennym, po tej dacie nie poniechał działalności związkowej przez to, że organizował na terenie swojego zakładu pracy zbiórkę na rzecz osób internowanych- członków tego związku, nie złożył pieczęci związkowej i odznak związkowych, zaś w dniach około 15 lutego 1982 r. zgromadził i przechowywał nielegalnie wydane materiały związkowe i ulotki - zawierające fałszywe wiadomości o sytuacji w kraju - mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy, przy czym treść tych dokumentów ogłosił współpracownikom w swym miejscu pracy.
Kwalifikacja
O przestępstwo z art. 46 ust. 1 w zb. z art. 48 ust. 2 w zb. z ust. 3 Dekretu z dnia 12.12.1981 r. o stanie wojennym.
Skazany
TAK
Wyrok
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego skazał Zdzisława Szczura: 1. na mocy art. 48 ustęp 2 cyt. wyżej dekretu o stanie wojennym na karę jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, 2. w myśl art. 83 § 1 kk ustalił, iż początek odbywania kary po zaliczeniu tymczasowego okresu aresztowania należy liczyć oskarżonemu od dnia 4 marca 1983 r., 3. w myśl art. 1 i 2 ustęp 1 pkt 4 ustawy z dnia 23 VI 1973 r. o opłatach w sprawach karnych zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa tytułem opłaty kwotę 3000 złotych, a nadto na zasadzie art. 547 § 1 kpk obciążył oskarżonego kosztami postępowania w sprawie. 4. stanowiące dowody rzeczowe w sprawie /k. 53/ odznaki związkowe "Solidarność" i pieczątkę związkową przekazał do Okręgowego Zakładu Transportu i Maszyn Drogowych w Krakowie, biuletyny i ulotkę pozostawił w aktach sprawy.

Sędziowie
Dryk Roman (por.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy
Laska Henryk (płk)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy, Przewodniczący
Uwagi
Sędzia złożył zdanie odrębne: Wymierzoną oskarżonemu karę uważa za "niewspółmiernie łagodną do popełnionego przestępstwa".
Nowiński Jan (ppor.)
Sąd
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego - Warszawa
Rola
Sędzia zawodowy

Prokuratorzy
Chwiałkowski Jerzy (mjr)
Prokuratura
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa - Kraków
Gąciarz Marek (kpt.)
Prokuratura
Wojskowa Prokuratura Garnizonowa - Kraków

 
 
.